Jak sprawdzić przebieg auta?

Masz zamiar kupić auto używane? Pamiętaj, że bardzo łatwo jest wbić się na minę. Nieważne, jaką kwotę przeznaczasz na kupno, są to Twoje ciężko zarobione pieniądze. Nie powinieneś działać pochopnie i pod wpływem emocji. Unikaj szybkiego kupna, sugerując się tylko fajnym wyglądem pojazdu. W celu uniknięcia rozczarowań i nieporozumień poświęć odrobinę więcej czasu i pieniędzy na dokładne "prześwietlenie" auta. Może powinieneś rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalistom? W 2004 roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej, od tego czasu do naszego kraju sprowadzono około 14 milionów aut. Duża część osób kupujących auto poszukuje pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Fakt ten wynika z tego, że pojazdy jeżdżące poza granicami kraju są bardziej zadbane z wielu względów. Co wiemy o takich samochodach?
Skorzystaj z pomocy ekspertów przy zakupie

Historia samochodu — gdzie sprawdzić VIN?

Historia pojazdu to chronologiczny zapis zdarzeń dotyczący pojazdu. Sprawdź auto przy pomocy numeru VIN, a uzyskasz szczegółowy raport zawierający wiele przydatnych danych. Taki raport wiele Ci powie o przebiegu samochodu, zaistniałych szkodach, przeglądach okresowych, a także o tym, czy pojazd nie był kradziony. Sprawdź pojazd na jednej z wielu stworzonych do tego stron. Przykładową tego typu stroną internetową jest historiapojazdu.gov.pl. Zawiera ona podstawowe dane samochodu, jak i jego historię.

VIN to wciąż za mało

No dobrze, sprawdziłeś auto, co dalej? Historia pojazdu po VIN to nie wszystko. Do zbadania pozostała jeszcze masa rzeczy. Musisz wyszukać jego wszystkie mankamenty, a z pewnością jakieś się znajdą. Sprawdź stan i grubość lakieru, zawieszenie, układy mechaniczne, kondycję silnika i wszystkich podzespołów. Może właściciel mimo "czystej" historii samochodu ukrył większe lub mniejsze rysy, obcierki parkingowe lub niedoskonałości mechaniczne? Kupno samochodu nie oznacza tylko wydania pewnej kwoty pieniędzy i powrotu autem do domu. Sprawdzenie auta po VIN-ie jest tylko początkiem całego procesu.

Stan techniczny i wizualny — sprawdź pojazd

Przedsięwzięcie kupna samochodu to często sporo nerwów. Kłopotem może okazać się fakt, że auto, jakiego pragniesz, znajduje się daleko od Ciebie. Owszem, możesz wybrać się w podróż i je sprawdzić, ale przecież trzeba do tego odpowiednio podejść i znać się na rzeczy. Jeżeli od potencjalnego zakupu dzieli Cię duża odległość rzędu kilkuset kilometrów, brak Ci czasu na taką podróż lub po prostu wiedza o motoryzacji nie jest Twoją najmocniejszą stroną, powierz to zadanie profesjonalistom. Przykładową firmą, która wręcz uwielbia takie zadania jest Autotesto. Zwróć się do nich po pomoc, a wszystkim się zajmą. Odpowiedni eksperci pojadą sprawdzić auto za Ciebie. Dokonają dokładnych oględzin. Ich oferta składa się z czterech pakietów: mini, standard, prestige i gold. Każdy klient znajdzie wśród nich odpowiedni dla siebie. W zależności od wybranego pakietu czas realizacji wynosi od 24 do 48 godzin. Każdy pakiet zawiera wliczony w cenę dojazd do samochodu, badanie grubości lakieru przy pomocy miernika, minimum 70 zdjęć sprawdzanego auta, czy czytelny raport z rekomendacją kupna. W każdym pakiecie specjalista wykona jazdę próbną, oceniając stan układu kierowniczego, zawieszenia i hamulców. Przeprowadzone zostaną oględziny komory silnika i wnętrza pojazdu, a elektronika i klimatyzacja zostaną poddane testom sprawności. Pakiet gold powiększony jest między innymi o sprawdzenie VIN-u, jak i historii pojazdu.